Sociálne poradenstvo
Práca sociálneho pracovníka v zariadení je širokospektrálna, pôsobí ako integračný činiteľ medzi príbuznými prijímateľov a jednotlivými úsekmi zariadenia. Ich činnosť pozostáva zo sociálnej práce so samotným prijímateľom a z administratívnej práce.
Sociálny pracovník sprevádza prijímateľa počas celého pobytu v zariadení, od prvého kontaktu, ktorý je veľmi dôležitý aj v adaptačnom procese až po samotné skončenie poskytovania sociálnych služieb. Asistuje jedincom pri rozvíjaní ich schopnosti, podporuje a posilňuje samostatnosť. Už pri samotnom prijímaní prijímateľov do nového prostredia počas adaptačného procesu sa snaží sociálny pracovník pomôcť prekonať príbuzným a samotným prijímateľom obavy, pocity nedôvery, vytvoriť pocit istoty a bezpečia. Ako jednu zo základných metód sociálnej práce, využíva sociálny pracovník rozhovor, ktorým smeruje k dohode medzi zúčastnenými stranami.
Medzi najdôležitejšie v sociálnej práci je vytvorenie vzťahu, vzájomná dôvera, ponúknutá bezpečnosť.
Základné činnosti v sociálnej práci:
- udržiavanie kontaktu s príbuznými prijímateľov
- sociálny pracovník sa zúčastňuje tvorby individuálnych plánov
- poradenská služba zameraná na poskytovanie informácii týkajúcich sa zákona o sociálnych službách
- administratívna činnosť – časovo a obsahovo náročná, spolupráca s úradmi
- vedenie spisovej a elektronickej dokumentácie prijímateľov sociálnej služby
Ošetrovateľská starostlivosť
Ošetrovateľská starostlivosť je poskytovaná metódou ošetrovateľského procesu na základe vypracovaných ošetrovateľských štandardov. Ošetrovateľskú starostlivosť zabezpečujú sestry a opatrovatelia.
Prijímateľ sociálnej služby je po prijatí do zariadenia podrobený hygienickému filtru. Počas pobytu v zariadení mobilní prijímatelia sociálnej služby svoju osobnú hygienu vykonávajú sami. V prípade imobilných a čiastočne mobilných prijímateľov sociálnej služby je ranná a večerná toaleta vykonávaná denne zdravotníckym personálom. Celkový kúpeľ sa u imobilných prijímateľov sociálnej služby realizuje podľa harmonogramu, u niektorých prijímateľov sociálnej služby je realizovaný aj denne podľa potreby. Osobná bielizeň sa u všetkých prijímateľov sociálnej služby vymieňa podľa potreby, posteľná bielizeň sa vymieňa každý týždeň alebo podľa potreby. Prijímatelia sociálnej služby, resp. ich rodinní príslušníci si z vlastných finančných prostriedkov hradia sami doplatky za lieky, príp. hygienické pomôcky.
Zdravotná starostlivosť je poskytovaná individuálne odbornými lekármi, ktorí navštevujú klientov v zariadení (všeobecný lekár pre dospelých, psychiater), na ďalšie odborné vyšetrenia klientov dopravujeme. Odborné zdravotné úkony zabezpečuje zdravotný personál zariadenia, medzi ktoré patria :
- podávanie naordinovaných liekov a sledovanie ich účinnosti,
- odoberá materiál na mikrobiologické vyšetrenie,
- ošetrovanie dekubitov, cievkovanie
- sondovanie klientov,
- zabezpečuje dezinfekciu a sterilizáciu použitých pomôcok a zdravotného materiálu
- spolupráca s odbornými lekármi.
Vedúca zdravotného úseku: Mgr. Lenka Remetová Hlavná sestra: Mgr. Monika Tancárová
Sociálna rehabilitácia
Sociálna rehabilitácia je odborná činnosť zameraná na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti fyzickej osoby . Našim cieľom je podporovať samostatnosť prijímateľov pri všetkých činnostiach a aktivitách. To realizujeme nácvikom a rozvojom sociálnych zručností, posilňovaním samostatných návykov pri sebaobsluhe a pri sociálnych aktivitách (napr. samostatná orientácia v novom prostredí, samostatné vybavovanie jednoduchých úradných záležitostí a podobne). V neposlednom rade úlohou sociálnej rehabilitácie je socializácia prijímateľa sociálnej služby do nového sociálneho prostredia, do ktorého prichádza.