Kontakt

LUX, nezisková organizácia
Opatovská cesta 97
040 57 Košice
Slovenská republika
Telefón: +421 55 678 54 82 (83)
E-mail: kontaktný formulár

Darujte nám 2% z daní

LUX, nezisková organizácia
Podporte nás

pdf darujte_nam_2%_z_dani.pdf 93.02 Kb

  • Fotogaleria
  • Fotogaleria
  • Fotogaleria
  • Fotogaleria

A tak si tu nažívame ...

Podporované bývanie

Vytlačiť PDF
Činnosť a poskytovanie sociálnej služby v zariadení podporovaného bývania

V zariadení podporovaného bývania poskytuje subjekt sociálne služby – bývanie a dohľad pre klientov so zdravotným postihnutím alebo duševnou poruchou v zmysle zákona o sociálnych službách č. 448/2008 Z.z. Klient musí byť schopný viesť samostatný život s pomocou inej osoby.

Kapacita zariadenia podporovaného bývania je 20 klientov. Dohľad v zariadení zabezpečujú dve asistentky. Podporované bývanie pozostáva z troch častí:

Prvý objekt pozostáva zo 4 samostatných  bezbariérových bytových jednotiek pre zdravotne postihnutých. V každej bytovej jednotke sa nachádza kuchynský kút, obývacia časť a sociálne zariadenie. Tento model bývania je určený pre samostatný život klientov.

LUX, n.o. - chránené bývanie, prvý model LUX, n.o. - chránené bývanie, druhý model LUX, n.o. - chránené bývanie, činnosť asistentky
Druhým modelom chráneného bývania sú dva rodinné domy s kapacitou po 6 klientov v jednom dome, ktorí vyžadujú dohľad dospelej osoby. Každý z domov má samostatnú kuchyňu, obývaciu halu, spálne a sociálne zariadenie. Tento druh poskytovania starostlivosti je zameraný na prípravu na samostatný život. Súčasťou starostlivosti je vytvárať pre klientov nenásilnou formou nové možnosti pre aktívne spoločenské uplatnenie v živote, sebarealizáciu prostredníctvom cieľavedomého ovplyvňovania a organizácie spôsobu odpočinku, rekreácie a zábavy, dobrovoľného samovzdelávania, záujmovej činnosti, spoločenskej aktivity, angažovanosti a hľadania resp. vytvárania pracovných príležitosti. Základným poslaním špeciálnej pracovnej výchovy je nácvik sebaobslužných činností. Zlepšovanie sa v samostatnosti znižuje pocit bezmocnosti a závislosti. Klient sa má naučiť postarať sa  o seba v najrôznejších životných situáciách v podobnej miere ako jeho zdraví rovesníci. Rôzne praktické zamestnania umožňujú zlepšovať orientáciu v životnom prostredí.

Činnosť asistentky - vykonáva dohľad, poradenstvo, koordinuje práce v domácnosti, pomáha im pripravovať raňajky a večeru, vrátane nakupovania, vedie ich k samostatnému upratovaniu, usmerňuje a organizuje práce vo voľnom čase.

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa činnosť klientov v chránenom bývaní  neustále zlepšuje, zdokonaľujú sa v domácich prácach, sú schopní viesť samostatný život.  Zamestnanosť na trhu práce sa udržiava,  v minulom roku sa uplatnilo v pracovnej oblasti 8 klientov, ostatní sa venujú profesijnej príprave na prácu.